Avenor Team

Nursery Primary school Middle School High School Admin Team

Educational Leadership

Director of Learning
Teacher of Mathematics
Form Tutor 12 Omega
Acting Head of Nursery
Academic Learning Lead Greenfield Nursery
Deputy Head of Nursery
Academic Learning Lead Cașin Nursery
Systems and Communication Lead Nursery
Clubs Coordinator Nursery
Teacher of Piano
Culture and Community Lead Nursery
Counsellor Nursery
DSL Nursery

Nursery teachers

Ana – Maria Radu

Nursery Teacher

Ana Cristina Creciun

Nursery Teacher

Ana Olivia Lăzărescu

Nursery Teacher

Bianca Elena Bucă

Nursery Teacher

Cezara Manea-Lungu

Nursery Teacher

Corina Ciucă – Hoțescu

Nursery Teacher

Corina Oprea

Nursery Teacher

Cosmina-Paula Perianu

Nursery Teacher

Daniela Stăvaru

Nursery Teacher

Dora Crețu

Nursery Teacher
Mentor
Nursery Summer School Coordinator

Elena Baciu

Nursery Teacher
EYFS & KS1 Curriculum Monitor

Estera Vlaicu

Learning Assistant

Florentina Răduță

Nursery Teacher

Iuliana Condrea

Nursery Teacher
KS1 Curriculum Monitor
Mentor

Laura Andrei

Dance and Physical Education Teacher

Maria – Diana Petre

Nursery Teacher

Miriam Howard

Nursery Literacy Teacher

Nasreen Hammad

Nursery Teacher

Oana Cârlan

Nursery Counsellor

Oana Ștefan

Nursery Teacher
TLR – Curriculum Transition Developer

Oana-Silvana Sofian

Systems and Communication Lead
Clubs Coordinator
Piano Teacher

Roxana Ciobanu

Nursery Teacher

Educational Leadership

Director of Learning
Teacher of Mathematics
Form Tutor 12 Omega
Acting Head of Primary
Form Tutor 4 Omega
System and Communication Lead Primary
Form Tutor 4 Alfa
Academic Learning Lead Primary
PBL Curriculum Leader
Form Tutor 1 Alfa
Culture and Community Lead Primary
Form Tutor 2 Omega
Clubs Coordinator Primary and Secondary
Counsellor Primary
DSL Whole School

Primary school teachers

Alexandra Vasile

Form Tutor 1 Delta

Ana Popescu

Form Tutor 3 Delta

Anca Costea

Form Tutor 1 Omega

Anca Hăulică

Teacher of English

Andreea Dumitrescu

Form Tutor 2 Delta
Summer School Coordinator – Primary School

Andreea Popa

Form Tutor 4 Delta

Andreea Șorlei

Learning Assistant Pregătitoare Alfa

Andreea-Ancuța Floreanu

Learning Assistant

Andrei Mitrea

Teacher of Sports & PE

Andrei Rusu

Learning Assistant
Teacher of ESL

Christiana Kalantzi

Teacher of English

Claudia Andrei

Clubs Coordinator Primary & Secondary
Counsellor Primary
DSL Whole School

Corina Iacob

Fom tutor Pregătitoare Delta

Daniela Radu

Form Tutor 3 Omega

Flavia Sentea

Learning Assistant – Pregătitoare Omega

Ioana Gafencu

Teacher of Music

Irina Anghel

Teacher of Arts

Julie Neish

Teacher of Drama

Liana Ilincescu

Culture and Community Lead
Form Tutor 2 Omega

Mari Nicolae

Academic Learning Lead Primary
PBL Curriculum Leader
Form Tutor 1 Alfa

Mirela Voicu

System and Communication Lead
Form Tutor 4 Alfa

Monica Braboveanu

Form Tutor 2 Alfa

Monica Voicu

Teacher of English

Nikki Ireland

Teacher of PBL

Paulina Mandache

Learning Assistant Pregătitoare Delta

Petre Stăncele

Learning Assistant

Raluca Roșu

Form Tutor 3 Alfa

Ramona Ivan

Teacher of English


Ramona Mucenic

Acting Head of Primary
Form Tutor 4 Omega

Steliana Curelea

Teacher of Sports & PE

Valentina Pache-Nistor

Form Tutor Pregătitoare Alfa

Yasmina Iqbal

Form Tutor Pregătitoare Omega

Educational Leadership

Director of Learning
Teacher of Mathematics
Form Tutor 12 Omega
Head of Secondary
Teacher of History
Deputy Head of Secondary
Teacher of History
Form Tutor 10 Omega
Assistant Head of Secondary
Mathematics Curriculum Leader
Teacher of Mathematics
Student Programmes Manager and
Examinations Officer

Middle school teachers

Alexandru-Mihai Anușca

Teacher of English
Form Tutor 6 Alfa

Alin – Constantin Cîrtog

Teacher of Romanian Language
Form Tutor 7 Omega

Anda Costache

Psychologist
School counselor
Form Tutor 6 Delta

Andreea Mihai

Teacher of Mathematics

Andrei Bălașa

Teacher of Music

Andrei Dăscălescu

Teacher of Science
Form Tutor 6 Omega

Andrei Hristia

Teacher of English
Form Tutor 8 Delta
Cambridge Exams Sub-centre Coordinator

Andrei Vasiliu

Teacher of Physics

Angela Bontaș

Art Consultant

Azkawening

Teacher of English

Claudia Andrei

Clubs Coordinator Primary & Secondary
Counsellor Primary
DSL Whole School

Cristina Bumboiu

English Curriculum Leader
Teacher of English

Cristina Calacan

Teacher of Mathematics
Form Tutor 8 Omega

David McColgan

Teacher of Mathematics

Dr. Ahmet SALGÜR

Teacher of Chemistry

Dr. Bogdan Topîrceanu

Teacher of Arts

Dr. Mihaela Stancu

Romanian Curriculum Leader
Teacher of Romanian Language
Form Tutor 10 Alfa

Dr. Viorel Căpățînă

Leader of Humanities Department
Teacher of Geography and Global Perspectives
Form Tutor 8 Alfa

Ioana Slav

Teacher of Romanian Language
Form Tutor 7 Delta

Ionel Vodă

Sports & PE Curriculum Leader
Teacher of Sports & PE

Israel Rodriquez

Teacher of Spanish and French

Iulia Anghel

Teacher of Romanian Language
Form Tutor 9 Delta

Jennifer Taylor

Head of Science
Teacher of Science

Joshua Norris

Teacher of English

Joy Săftoiu

Teacher of Science

Livia Forțan

Teacher of Spanish
Form Tutor 11 Omega

Manuela Nae

Compliance Director
Teacher of Physics

Marta Vartolomei

Teacher of German

Nadina Negru

Teacher of Chemistry
Science Lab Coordinator

Oana Asaftei

Teacher of Romanian Language
Form Tutor 5 Omega

Oana Otves

Teacher of History

Octavia Paul

MFL Curriculum Leader
Teacher of French
Form Tutor 7 Alfa

Roxana Tudor

Teacher of Mathematics

Salih Gokcel

Teacher of Computer Science & Technology

Sebastian Ion

Teacher of Sports & PE
Form Tutor 5 Delta

Silvia Gasman

Teacher of Mathematics
Form Tutor 5 Alfa

Smaranda Nicolau

Teacher of Drama and Media Studies

Spike Strang

Teacher of Mathematics

Victor Bratu

Teacher of Geography and ICT
Form Tutor 10 Delta

Vlad Oancea

Teacher of Drama

Educational Leadership

Director of Learning
Teacher of Mathematics
Form Tutor 12 Omega
Head of Secondary
Teacher of History
Deputy Head of Secondary
Teacher of History
Form Tutor 10 Omega
Assistant Head of Secondary
Mathematics Curriculum Leader
Teacher of Mathematics
Student Programmes Manager and
Examinations Officer

High school teachers

Ali Yuksel

Head of Data and Technology
Teacher of Computer Science

Alin – Constantin Cîrtog

Teacher of Romanian Language
Form Tutor 7 Omega

Andreea Mihai

Teacher of Mathematics

Andrei Bălașa

Teacher of Music

Angela Bontaș

Art Consultant

Claudia Andrei

Clubs Coordinator Primary & Secondary
Counsellor Primary
DSL Whole School

Dana Papadima

Educational Director
Board Member

Dharmesh Chohan

Teacher of Science

Dr. Ahmet SALGÜR

Teacher of Chemistry

Dr. Daniela Vasile

Director of Learning
Form Tutor 12 Omega
Teacher of Mathematics

Dr. Mihaela Stancu

Romanian Curriculum Leader
Teacher of Romanian Language
Form Tutor 10 Alfa

Dr. Viorel Căpățînă

Leader of Humanities Department
Teacher of Geography and Global Perspectives
Form Tutor 8 Alfa

Gillian Carroll

Teacher of Physics
Careers Counsellor

Ionel Vodă

Sports & PE Curriculum Leader
Teacher of Sports & PE

Irina Zamfir

EPA Curriculum Leader
Form Tutor 9 Alfa
Teacher of Art & Design

Israel Rodriquez

Teacher of Spanish and French

Iulia Anghel

Teacher of Romanian Language
Form Tutor 9 Delta

Jennifer Taylor

Head of Science
Teacher of Science

Joshua Norris

Teacher of English

Katie Hargreaves

Teacher of Media Studies

Livia Forțan

Teacher of Spanish
Form Tutor 11 Omega

Louisa Dăscălescu

Teacher of History
Form Tutor 11 Alfa
Summer School Educational Coordinator – Middle School

Marana Matei

School Counsellor

Marta Vartolomei

Teacher of German

Mihaela Ancuța

Assistant Head of Secondary
Mathematics Curriculum Leader
Teacher of Mathematics

Nadina Negru

Teacher of Chemistry
Science Lab Coordinator

Oana Asaftei

Teacher of Romanian Language
Form Tutor 5 Omega

Octavia Paul

MFL Curriculum Leader
Teacher of French
Form Tutor 7 Alfa

Olivia Robinson

Teacher of Drama and English

Richard Thomason

Head of Secondary
Teacher of History

Roxana Moisa

Teacher of Psychology

Salih Gokcel

Teacher of Computer Science & Technology

Sebastian Ion

Teacher of Sports & PE
Form Tutor 5 Delta

Smaranda Nicolau

Teacher of Drama and Media Studies

Spike Strang

Teacher of Mathematics

Valentin Brabete

Teacher of Economics & Business Studies
Form Tutor 12 Alfa

Vlad Oancea

Teacher of Drama

Admin Team

Alexandra Andrei

Office Manager Primary

Andreea Blăgoi

Office Manager Secondary

Andreea Ferenț

Communication and Events Coordinator

Aurel Radu

School Security Officer

Bianca Ion

School Pediatrician Assistant – Nursery

Boyana Dragomir

Student Support & Campus Routine Coordinator

Crina Toth

Marketing and Events Officer

Dana Radu

School Ancillary Staff Coordinator

Elvira Corceac

School Pediatrician Assistant

Ely Vlăduțu

School Pediatrician Assistant

Gabriel Pîrvan

School Driver

Gheorghe Ioniță

Nursery Security Officer

Ioana Țeț

School Secretary

Isabela Negreanu

Communication & Development Coordinator

Livia Sorohan

Nursery Pediatrician

Luminița Susanu

High School Student Programmes Manager & Examinations Officer

Mădălina Petrică

Nursery Office Coordinator

Marcel Bumbăcaru

School Security Officer

Marian Păduraru

Nursery Campus Administrator

Mihaela Ștefan

School Systems Assistant

Monica Badea

HR Specialist

Oana Fotino

Admissions & Office Manager Nursery

Oana Petre

Nursery Compliance Coordinator

Paula Piescu

Senior Financial Analyst

Raluca Tarcea

Admissions and Communication Manager

Roxana Pușcă

School Pediatrician

Sandra Barbu

School Systems Coordinator
Clubs Administrator

Simona Bortoș

Nursery Pediatrician Assistant

Simona Gheorghe

Transport Coordinator

Valentin Răduță

School Driver

Valentina Guță

Receptionist

Valentina Mitoiu

Finance & Operations Director
Executive Board Member

Violeta Hanțig

Legal Manager
Board Secretary

Viorel Radu

School Campus Administrator